#PokażSwojePaski

Paski klimatyczne to uproszczona wizualizacja, dzięki której możemy zobaczyć jak zmieniała się średnia temperatura w poszczególnych latach w Polsce i w innych państwach. Paski nie wymagają osi, etykiet ani legendy, a ich przekaz można zrozumieć intuicyjnie. Zostały stworzone przez profesora Eda Hawkinsa z University of Reading i udostępnione na stronie #ShowYourStripes, w celu zapoczątkowania dyskusji na temat naszego ocieplającego się świata i zagrożeń związanych ze zmianami klimatu.

Na tej stronie znajdziesz paski wizualzujące zmiany temperatury w 438 polskich miastach, na przestrzeni ostatnich 120 lat.

„Przede wszystkim należy zauważyć, że paski klimatyczne w Polsce były stosowane od lat 90-tych XX wieku a ich pomysłodawczynią była ś.p. prof. Halina Lorenc. Idea zarówno pasków zaproponowanych przez prof. Lorenc, jak i tych zaproponowanych przez prof. Eda Hawkinsa jest wizualizacja zmienności temperatury, czy to w skali globalnej, regionalnej, czy nawet lokalnej. Nasz mózg szybciej interpretuje tak podaną informację i natychmiast zauważa, że w okresie, którego paski klimatyczne dotyczą zaczyna pojawiać się coraz więcej określonych barw, które dodatkowo łączą się w pewnego rodzaju klastry. W tym konkretnym przypadku jest coraz więcej czerwieni, co pokazuje jednoznacznie, że dążymy w ekspresowym tempie do przysłowiowej ‘śmierci cieplnej’”.

– prof. Mirosław Miętus,
Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju IMGW-PIB

Dowiedz się więcej

Źródła